Měla jsem hroznou chuť podělit se o tipy na knížky, které by mohly být fajn dárkem. Třeba se inspirujete :)
Odkazy vedou na eshopy arara.cz, audiolibrix.com a audioteka.cz, příp. na vlastní recenze tady na blogu.
Audioknihy
Mise Afghánistán
Jak to funguje na misi Lékařů bez hranic. Blogové zápisky chirurga přímo z místa fungují ve čtené podobě výborně. Recenze / Koupit
Tady byla Britt-Marie
Tuhle ženskou si prostě zamilujete. Skvělý příběh od Fredrika Backmana, který umí přesně nadávkovat humor i dojetí. Recenze / Koupit
Paní Hemingwayová
Příběh vyprávěný čtyřmi hlasy, spředený z dochovaných vášnivých dopisů, deníkových zápisů, pamětí, telegramů… Koupit
Divoké labutě
Tato obsáhlá biografie o Mao Ce-tungovi si vyžádala deset let příprav, studia a cestování. Je plná překvapivých odhalení, úryvků z rozhovorů s významnými osobnostmi i faktů z Maova soukromého života. Koupit
Biografické knihy
Můj oblíbený žánr. Z knih, co jsem letos četla můžu doporučit životopis slavné kuchařky Julie Child Můj život ve Francii (recenze), překvapivě dobrá je i otevřená zpověď tenisty André Aggasiho Open. Pokud toho moc nevíte o Winstonu Churchillovi, určitě sáhněte po čtivém netradičním životopisu Faktor Churchill (recenze). Právě také vychází první autorizovaná biografická kniha slavného českého cestovatele a etnografa Miloslava Stingla a vypadá opravdu zajímavě.
Odpočinkové knihy
Kniha časopisecky úspěšných fejetonů Moniky Valentové, doplněná kresbami jejího muže Martina Veselovského ukazuje z humorného úhlu pohledu temné kouty mateřství. Slyšela jsem s autorkou rozhovor v rozhlase a vypadá to na zábavnou knihu :)
Pěšky mezi budhisty a komunisty
Právě vyšla kniha i audiokniha autora a cestovatele Ladislava Zibury (napsal již 40 dní pěšky do Jeruzaléma). Zatím jsem ještě jeho knihy nezkoušela, ale při rozhovoru v DVTV mě jeho přístup i humor zaujal.
Cimrmana není nikdy dost. Knížku jsem neviděla, ale za prolistování a zvážení určitě stojí. Součástí je i DVD se záznamy raritních vystoupení.
Řeky Londýna, Měsíc nad Soho, Šepot podzemí
Tahle série urban fantasy (nelekejte se, taky to normálně nečtu) Bena Aaronovitche mě neskutečně baví. Další díly jsou v plánu. Určitě alespoň jeden zkuste, třeba to taky bude váš šálek kávy :)
Světová literatura
Kniha zvláštních nových věcí (recenze)
Zařazení do sci-fi žánru může někoho odradit, ale nedejte se. Je to výborná kniha o lidských vztazích, komunikaci, odcizení, víře. Jako bonus je zábavná a originální a poznáte jinou civilizaci ve vesmíru :)
Sarajevská princezna (minirecenze)
Kdybyste měli letos přečíst jen jednu knihu, byla by to tato. Autor Edo Jananjac je chirurgem v motolské nemocnici, pochází ale ze Sarajeva, odkud v 90. letech uprchl před občanskou válkou. V knize popisuje zkušenosti a zážitky z válečného období, kdy zhruba 15 měsíců pracoval v tamní nemocnici.
Kdo se zajímá o svobodné cestování, soběstačnost, přirozený způsob žití určitě ocení tuhle „on-the-road“ knížku. Seversky úsporně, ale čtivě popisuje Lajla Rolstad své cesty po Kanadě a Americe.
Nikdo nečekal, že by posádka osmiveslice, složená ze synů dřevorubců, dělníků a farmářů ze zapadlých městeček, mohla porazit elitní týmy prominentů z východního pobřeží a Velké Británie, a přesto to dokázali. Nakonec šokovali celý svět, když porazili i tým Německa na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně. Nečetla jsem, ale rozhodně se na to chystám. Kdybyste tedy někdo chtěl tip na dárek přímo pro mě… :)
Na vážno
Kniha pro kávové znalce i běžné konzumenty. Seznámí vás poutavou formou s historií i současností pěstování kávovníku, zpracování kávových zrn a zasvětí do tajemství pražení. Aktualizované rozšířené vydání jedinečné publikace, která vyšla poprvé před patnácti lety, a stala se biblí nejen mezi baristy.
Srovnávat u nás není s čím, podobná kniha zatím na trhu chybí. Kromě základních pohledů na strom nahlédnete i pod kůru. Přírodní záběry doplňují praktické výrobky, ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace bude obsahovat zhruba 50 dřevin, 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málopoužívaných keřů a exotických dřevin.
Pořad a kniha pro ty, co ví, že chtějí vědět. Nositelé Nobelovy ceny, lidé, kteří mění svět. V této knize rozhovorů s hosty Hyde Parku Civilizace se dozvíte, co patnáct z nich dokázalo, s čím si museli poradit, jak zvládli vyhrocené situace i jaké jsou jejich osobní příběhy. Při čtení se dostanete od medicíny, přes architekturu, fyziku, cesty do vesmíru až do světa filmu, fotografie a sportu.
Jako bychom dnes zemřít měli (recenze)
Kniha Jako bychom dnes zemřít měli má podtitul „drama života, kněžství a mučednické smrti číhošťského faráře P. Josefa Toufara„. Jejím autorem je novinář, rozhlasový redaktor a básník Miloš Doležal, který na knize pečlivě dlouhé roky pracoval. V roce 2012 byla oceněna jako Kniha roku Lidových novin. Vyšlo i jako audiokniha.
Pro děti
Mapy
Obrázkové putování po dvaačtyřiceti zemích a šesti kontinentech na jednapadesáti dvoustranách s nádherně zdobenými okraji, které připomínají mapy dávných objevitelů a mořeplavců. Ilustrovaný atlas plný fascinujících detailů je oslavou rozmanitosti světa, od obrovských hor po malinké broučky — a všeho mezi tím.
Harry Potter a tajemná komnata (ilustrované)
Ilustrátor Jim Kay i v druhém díle legendární kouzelnické série vyčaroval svět plný detailů, který potěší dlouholeté fanoušky i nové čtenáře. Doporučuji i ilustrovaný první díl, pokud ho ještě nemáte.
Po fenomenálním úspěchu první knížky se modrovlasá rozumbrada vrací ve dvou nových dobrodružstvích! První díl byl opravdu skvělý, doporučuji nejen dětem.
Destrukční deník tentokrát v kapesním formátu. Ideální na cesty či pro chvíle nudy během dne, stačí vytáhnout z tašky nebo kapsy a začít zaznamenávat, kreslit a čmárat všechno, co kolem sebe vidíte.
Pro knihomoly
Thomas C. Foster — badatel a vědec, zkoumá zákonitosti populárního románu. Všímá si toho, jakou strukturu románu autoři volí — úhel pohledu, vypravěč, první strana, struktura kapitoly, specifika postav a (dis)kontinuita vyprávění — a jak tím ovlivňují význam a osobitý literární jazyk. Kniha Jak číst romány jako profesor propůjčuje klíče od tohoto jazyka čtenářům, kteří chtějí získat hlubší vhled, více porozumění a větší potěšení z četby.
Knihy – Přehledné dějiny od klínového písma po elektronické čtečky
Současnost je pro knihy, jak je známe, zcela kritická a tato publikace vypráví jejich příběh od úplného začátku. Knihy mapují 5000 let lidské snahy o předávání myšlenek a vědomostí, v čemž jí napomáhá více než 300 ilustračních fotografií některých z nejvíce ceněných artefaktů ve světových historických sbírkách.
Zábavně napsané panorama, které nás provede od časů Klopstocka až do současnosti a popíše i současný fenomén fanfiction nebo Padesáti odstínů šedi. Čtení může proměnit žití i milování. Je to kniha pro ženy, které vášnivě rády čtou, a díky níž muži pochopí, jak to jejich ženy myslí, když prohlásí: „Teď ne, teď si čtu!“
Kde najdete další tipy
Máte další nápady nebo odkazy na podobné články? Podělte se v komentářích :)
Skvělé tipy, spousta z nich mě opravdu zajímá, nicméně já osobně knihy druhým moc nekupuji, pouze sestře, případně kamarádkám, ostatní z rodiny moc knihomolové nejsou. Z toho vyplývá jediné – zase budu muset udělat radost sama sobě :D
Měj se krásně
Díky moc. Taky si občas dělám radost :) Ale zas nějaké to překvapení je taky bezva, kolikrát dostanu knížky, které bych si sama nevybrala, a rozšíří mi to obzory.
Máš osobní zkušenost s knihou Číst knihy jako profesor? Četla jsme na to ne moc pozitivní reakce, tak by mě to zajímalo… :)
Jinak skvělý seznam tipů:) Potěšilo mě, že čteš tu londýnskou urban fantasy, přemýšlela jsem, že ji někomu dám, tak ráda slyším, že je to od tebe prověřené :)
Osobní zkušenost nemám, ale láká mě :) Nadšené reakce na ni úplně nejsou, ale pro základní přehled myslím bude fajn. Viz např. komentář na databazeknih.cz „Nuže, pro koho je tedy nejspíše „profesorská“ kniha určena? Pro všechny, kteří rádi čtou především beletrii a rádi by si v kritickém přístupu udělali alespoň nějaký základní přehled, jejž jim zřejmě nebyla schopna poskytnout základní či střední škola. Rovněž pak může pomoci utvořit si základní rámec přemýšlení o textech řadě zapálených blogerů a jiných amatérských kritiků-začátečníků, kteří chtějí o literatuře napsat i něco víc, než o čem kniha byla a jak moc se jim líbila či nelíbila. Méně přínosná už bude těm, kteří čekají jakýkoli hlubší náhled (přestože Foster často a rád bruslí na ledě relativistických postmoderních tezí, pohříchu zůstává důsledně povrchní), či těm, kteří jsou s literární historií a teorií již v zásadě obeznámeni.“
Jinak ten Aaronovitch asi nebude pro každého, ale mně to dokonale sedlo. Hlavně britský humor :)
Hilda!!!! Nevěděla jsem, že už v češtině vyšel další díl!!! Díky moc, hned zítra pro ni poběžím :D
Je to teď čerstvá novinka :)
To my five year old son today:If you lose most of your liver, you can still grow a whole new one, so stop worrying.There isn’t anything beneath the core of the Eaet#.Lrt&h8217;s not talk about intestines while we’re eating supper.To my two year old daughter today:No, you can’t fly like a bird off of the bookcase.Yes, you have to wear pants if you want to go to the grocery store.Stop licking the weight scale.